Hiina sümbolid

MIDA SA HIINAST TEAD?

Draakoni õnn – Hiina sümbolid

Sümbolitel on Hiina traditsioonides ja kultuuris oluline roll. Need saadavad hiinlasi läbi kogu elu, hällist hauani. Seepärast aitab Hiina sümbolite maailma süvenemine meil hiinlaste loomust paremini mõista.

Hiina traditsioonid ning nende seosed sümbolismiga laiemas mõistes ulatuvad iidsetesse aegadesse. Hiinlased pööravad tänase päevani sümbolitele suurt tähelepanu. Nad ostavad meelsasti talismane ja erinevaid amulette, millel usutakse olevat õnne ja jõukust toovad  ning kurja eest kaitsvad omadused. Hiinlaste uskumuste kohaselt kuuluvad sümbolid nende asjade hulka, mis aitavad maailmas korda luua ning meil teatud põhimõtete kohaselt elada. Seepärast ümbritsevad hiinlased end sümbolitega nii kodus kui ka tööl ning kannavad neid kaasas või lisavad ettevõtte logole. Hiina sümbolite maailmas on kesksel kohal loomad ja värvid.

Draakoni headus, kilpkonna püsivus

Hiinlased usuvad iidsest mütoloogiast pärineva nelja maagilise looma jõusse. Nendeks loomadeks on draakon, fööniks, ükssarvik ja kilpkonn.

Draakon sümboliseerib vedamist ja headust. See on Hiina mütoloogias üks olulisimaid loomi ning ilmselt seostab keskmine eurooplane just draakonit Hiinaga kõige tihedamini. Aegade algusest peale on draakon kehastanud mehelikku yang energiat ning loovust. Draakonitalismani kandmine peaks hiinlasele seega andma positiivset energiat. Draakonil on oluline roll ka Hiina pulmarituaalides. Pulmapeo ajal esitatud draakonitantsul on tugevalt seksuaalne alltähendus. Just selle tantsu ajal lahkub noorpaar pulmapeolt, et omaette aega veeta.

Teine populaarne maagiline loom Hiinas on fööniks. Hiina mütoloogias kujutati fööniksit kui kõikide lindude valitsejat. Peamiselt on ta vooruste ja graatsia sümboliks, kuid tähistab eelkõige yin energiat. Fööniksit nähakse kui naiselikkuse kehastust. Hiina fööniks koos Hiina draakoniga tähistavad täiuslikku suhet abielupaari vahel, aga viitavad ka yin ja yang energiatele.

Headust tähistab Hiinas ükssarvik. Hiina ükssarvik erineb aga Lääne traditsioonis kujutatust, kuna tal võib olla ühe asemel peas ka kaks või isegi kolm sarve. Ükssarvik tähistab ka valmisolekut laste saamiseks. Kilpkonn aga tähendab vastupidavust, iseseisvust, aga ka tarkust ja püsivust. Hiina traditsiooni järgi hoiab kilpkonn Maa ja Taeva saladusi.

Nendele maagilistele olenditele lisaks on Hiina sümbolismis kasutusel muidki loomi, näiteks tiiger, hirv, kurg või lõvi.

(Märkus: Siit leiad lisainformatsiooni.)

Lõvi on Hiina uskumuste kohaselt võimu, majesteetlikkuse ja rõõmu sümbol. Ta peaks kaitsma inimesi kurjade jõulude eest. Lõviskulptuure on tihti näha oluliste asutuste ja avalike hoonete uste ees. Ka Tiens Grupp kasutab oma brändikujunduses lõvi sümboolikat. Meie lõvil on laialisirutatud tiivad – see on Taevalik Lõvi, tugevuse ja vabaduse sümbol.

Valge kurbus, punane õnn

Värvidel on Hiinas tihtipeale hoopis teine sümboolne tähendus kui Euroopas. Seda tuleb meeles pidada nii tööalase kui sotsiaalse suhtlemise käigus. Muidu võib kergesti tekkida arusaamatusi kingitusi tehes, kirju ja kutseid saates või erineva formaalsusastmega ürituste jaoks rõivastust valides. Võtame näiteks valge, mis on Läänes puhtuse ja süütuse sümbol ning peamiselt seotud pulmatraditsioonide ning seeläbi õnnelike hetkedega. Hiina traditsioonis aga tähistab valge leina ja kurbust.

Hiinlase jaoks on rõõmu värviks punane. Seepärast on pulmadekoratsioonid just punast värvi. Samuti kasutatakse punast muudes peretraditsioonides, näiteks seotakse vastsündinu jala ümber punase lindiga münt. Lindi värvus peaks lapsele elu jooksul õnne tooma ning münt kurja eest kaitsma. Hiinas korraldatakse sündinud lapse auks tema kuuajaseks saamisel pidustused, mille käigus külalised kingivad lapsele punaseid mune. Need tähistavad harmooniat ja õnne. Punane tähendab Hiinas ka lojaalsust ja julgust, see toob kuulsust ning aitab säilitada head tervist. Seepärast usuvad hiinlased, et alati tasub midagi punast endaga kaasas kanda.

Värvide mäng

Hiinlastega suheldes ole musta värviga ettevaatlik. Sel on Hiinas kaks tähendust – nii positiivne kui ka negatiivne. Must võib sümboliseerida otsustavust, õiglust ja isetust, kuna meenutab rauda. Samas võib must aga tähistada hoopis kurjust, salatsemist, salakavalust ja pettust. Violetne on seevastu „ohutu“ värvus, kuna hiinlased seostavad seda arukuse ja jõulisusega. Sinine on aga puhtuse, naiivsuse ja melanhoolia värv. Selle toon on Hiina traditsioonis pigem rohekas-sinine. Tihti seostatakse sinist lapsepõlvega. Roheline on kevade, elu ja dünaamilisuse värv, kuid võib omada ka mõnd negatiivset varjundit. Näiteks seostatakse rohelist truudusetusega.

Minevikus tähistas kollane – mida Läänes punasega sarnaselt tihti Hiinaga seostatakse – imperialismi. See värv kuulus üksnes keiserlikule perekonnale ning sümboliseeris võimu ja jõukust. Hiljem hakati kollast rohkem kasutama, kuid tänapäeva Hiinas ei ole selle värvi tähendus enam nii ühene.

Hiina sümbolite kohta uurides tasub meeles pidada, et Hiina uuendab kontseptsiooni endast pidevalt. Kuigi traditsioone austatakse seal väga, mõjutavad ärilised, kultuurilised ja poliitilised suhted Läänega ka hiinlaste igapäevaelu. Seepärast esineb reeglitele erandeid, kus näiteks Hiina pruut kannab valget või Hiina ettevõtte logol kasutatakse värve, mis kannavad positiivseid tähendusi ka Euroopas.