Hiina sodiaak

Hiina sodiaagi ajalugu ulatub tagasi iidsetesse aegadesse. Ka tänapäeval kasutavad hiinlased seda inimeste iseloomu, annete, kalduvuste ja käitumise määramiseks. Igale inimesele on vastavalt tema sünnikuupäevale määratud üks kaheteistkümnest tähemärgist: rott, härg, tiiger, jänes, draakon, madu, hobune, kits, ahv, kukk, koer või siga.

Hiina sodiaagi üle valitseb number 12. Sodiaak koosneb kaheteistkümnest loomanimetusega märgist. Siiski ei saa sodiaagitsüklit jagada üksnes 12 kuuks, nagu me seda Euroopas teeme, vaid ka 12 aastaks ja 12 topelttunniks igas päevas. Veelgi enam: Hiina sodiaagis mängivad olulist rolli 5 elementi: vesi, puu, tuli, maa ja metall. (NOTE: the link leads to a description of the Five Element theory applied e.g. in the Chinese health concept, Chinese medicine and cuisine) Kokkuvõttes on nii võimalik moodustada 60 kombinatsiooni, mis kindlatesse aastatesse määratuna moodustavad 60-aastase tsükli ja mõjutavad inimesi nende sünniaja kaudu.

Hiina sodiaagi mütoloogia

Aastate jooksul on Hiina sodiaagi tekkeloo kohta kogunenud palju erinevaid versioone, millest kaks on kõige laialdasemalt levinud. Esimese loo kohaselt kutsus Buddha kõik loomad enda juurde, ent kohale tuli ainult 12. Selle eest lubas Buddha tänuks iga järgnevatest aastatest ühe looma järgi nimetada vastavalt nende saabumise järjekorrale. Kohale tulid: rott, härg, tiiger, jänes, draakon, madu, hobune, kits, ahv, kukk, koer ja siga. Teise legendi kohaselt tekkis kaheteistkümnel loomal vaidlus selle üle, kes neist on kõige olulisem. Kuna nad ise kokkuleppele ei jõudnud, palusid nad jumalatel vaidlus lahendada. Seepeale korraldati võidujooks: loom, kes jõe kõige kiiremini ületab, saab esimese koha 12-aastases tsüklis. Loomad kogunesid ühele jõekaldale ning kui anti stardisignaal, hüppasid nad vette. Härg isegi ei tundnud, et rott on talle selga roninud, Kui härg jõe vastaskaldale lähenes, hüppas rott tema ette vette, sumas kaldale ning võitis võistluse. Loomad sätiti kaldale jõudmise järjekorras kalendriaastaid valitsema.

Kas parem on olla rott või siga?

Hiinlaste arvates mõjutab sünniaastat valitsev loom sel aastal sündinud inimest väga suurel määral. Hiina sodiaak ei määra inimese tulevikku, vaid annab pigem informatsiooni tema iseloomu, elustiili, emotsioonide, tegude, tugevate ja nõrkade külgede kohta. Nii aitab sodiaak valida elukutset või kaaslast, aga ka mõista oma sõpra, kolleegi või ülemust. Võib-olla tasuks meilgi hiinlaste tarkust ära kasutada ning uurida, kes me tõeliselt oleme?