Kingid

Kingituste tegemine Hiinas on peaaegu võrdne tseremooniaga. Hiinlastele on väga tähtis mitte ainult kinkide sisu, vaid ka nende pakend ja kinkimise viis. Tasub õppida hiinlaste kingi-kombestikku, et kingisaaja mõistaks meie kavatsusi. Asiaatidele on kinkide tegemine heaks viisiks luua häid isiklikke ja tööalaseid suhteid.

Hiinlaste kultuur on täis sümboleid. Nad ümbritsevad end sümbolitega nii kodus kui tööl, seega on kõikvõimalikud amuletid ja kujukesed, mis seostuvad hiina traditsioonidega, tervitatavad kingitused. Nende hulka kuulub ka õnne ja kodurahu sümbol, draakoni kujutis. Ka mündikuhjal istuv konn on hea kingitus, kuna sellega soovime kingi saajale rikkust. Kaks kala sümboliseerivad õitsengut. Lisaks loomakujutistele peavad hiinlased headeks sümboliteks virsikut hoidva vanamehe kujukest, mis tähendab pikaealisust. Virsik on alati hea kingiidee, sest lisaks pikaealisusele seostatakse seda ka nooruse, kevade ja värskusega. Hiinas kingitakse üksteisele sageli puuvilja-, seene-, küpsise- ja kallite teedega täidetud korve. Kui kingime veini, tuleb lisada ka korgitser, sest Hiinas hinnatakse praktilisi kingitusi. Ka seltskonnamängud teevad hiinlastele rõõmu – näiteks hiina male ehk mahjong. Positiivselt võetakse vastu ka sigaretid, sest suitsetamine on seal levinud ajaviide.

Juhuslikud kingid

Kui teid kutsutakse pulma, siis tasub osta liiliatest, orhideedest või pojengidest tehtud kimp, sest neid lilli peetakse õnnelikeks lilledeks. Sobivad ka Õnneliku bambuse õied. Liiliad sümboliseerivad 100aastast abielu ja bambus toob õnne tööl. Kõige meelepärasem kink noorpaarile on... punased ümbrikud rahaga. Punane tähendab õnnesoove. Ümbrikusse pandavad rahatähed peavad olema uued ega tohi olla kortsunud. Summa peab olema ümmargune ja suurem kui see, mille noorpaar teie eest pulmapeol kulutas. Hiinas peetakse silmas ka tulevasi emasid – populaarseimaks kingituseks on longani ja lootose seemned. Nende nimede kombineerimine hiina keeles tähendab poisi sündimise soovimist. Beebile tuleb kinkida ehteid või vastava sisuga punane ümbrik. Viimane on ka hiina uusaasta tähistamisel üks traditsioonilisemaid kingitusi.

Kingituste must nimekiri

Kingituste musta nimekirja eesotsas on käekell. Kell on surmani jäävate päevade ja tundide arvestamise sümbol ja seda samastatakse surnute kultusega. Käterätid ja taskurätid seostuvad samuti matustega. Nimekirja etteotsa jäävad ka teravad esemed nagu käärid, noad või tööriistad, mis feng shui kohaselt kannavad halba energiat ja viivad suhete katkemiseni. „Teravasse kategooriasse“ lähevad ka okkalised roosid. Suhete lõppemisega seostatakse ka peegleid nende õrnuse pärast, rääkimata sellest, et need meelitavad ligi kurje vaime. Vihmavarjud pole samuti hea mõte. Vihmavari on märguandeks, et ilmselt ei kohtu te enam kunagi. Kingad on samuti lahkumise märk. Rohelise mütsi kinkimine võib viidata abielunaise truudusetusele. Tervituskingiks on sageli toit, kuid ainsana ei tohiks kinkida lahkumineku sümbolina tõlgendatavaid pirne. Lilledest tasub eemale hoida juba mainitud roosidest ja krüsanteemidest.

Numbrite sümbolid

Hiinas on kingituste puhul tähtis ka kogus. Keelatud number on 4, sest hiina keeles kõlab see sarnaselt sõnale „surm“. Hiina keeles on sageli mõned silbid häälduselt sarnased, kuigi tähtede arv võib nendes olla erinev. Seetõttu võivad mõned eurooplastele heakõlalised nimed hiinlastes negatiivseid emotsioone tekitada. Samas, rahakinkidest rääkides on tervitatavad kõik summad, mis jaguvad kaheksaga, sest see number sümboliseerib Hiinas jõukust. Kõiki paarisarve peetakse Hiinas edukateks numbriteks. Nagu ütleb vana hiina kõnekäänd: „Õnn saabub alati paaris“. Seepärast on kaks kingitust alati väga tervitatavad.

Mitte ainult kink ei ole tähtis

Hiina kultuuris on oluline ka kingi pakend. Kinki ei tohiks pakkida valgesse, musta või sinisesse paberisse. Kingid ise ei tohiks samuti seda värvi olla. Valgeid lilli mitte kinkida. Need seostuvad ebaõnne, matuste ja leinaga. Rõõmsateks ja pidulikeks värvideks peetakse kuldset, kollast, roosat ja rohelist. Hiina sümboolikas on olulisel kohal punane värv – see on õnnesoovide ja jõukuse tähiseks. Punane pakend tõmbab kindlasti positiivses mõttes hiinlaste tähelepanu. Heaks tavaks pole ka lehvide sidumine kinkidele.

Ärikingid

Töösuhetes on kingid olulised, kuid... need tuleb üle anda alles pärast läbirääkimiste lõppu või lepingu allkirjastamist. Muidu võib seda tõlgendada altkäemaksuna. Huvitaval kombel ei tohi Hiinas kinkide andmise tseremooniat pildistada. Äripartnerit tuleb eelnevalt teavitada kingituste üle andmise soovist, et vältida neid üllatamast – hiinlastele ei meeldi sattuda piinlikesse situatsioonidesse. Koostööpartneritele on paslikeks kinkideks meened, mis on seotud teie töökohaga või kodumaaga. Lihtsam on teha kinki asutusele kui selle omanikule. Kui otsustate teha isikliku kingi, tuleb meeles pidada ka kingisaaja abikaasat. Ärge unustage kinkide hinnalisust. Kuldne kesktee on parim valik – liiga odav kink võib solvata ja liiga kallis mõjuda äraostmisena. Parimateks kinkideks, lisaks asutusega seotud meenetele, on pastapliiatsid, fotoalbumid või alkohol. Oluline on kinkide mark. Firmamärk on Hiinas kõrgema staatuse sümbol. Kuid kaks korda järjest sarnast kingitust teha ei maksaks. Kingiks loetakse ka kutset lõunale või õhtusöögile. Kinki tuleb üleandmisel hoida mõlema käega ja vastukink tuleb samuti mõlema käega vastu võtta. Tavaks on kolm korda kingist keelduda, sellisel juhul on vaja jätkata kingi vastu võtmise nõudmist. Tuleb olla valmis ka selleks, et kingi vastuvõtmisele järgneb demonstratiivne tänamine. Hiinas nõuab kingitus vastukinki, seega annab hiinlane teile samaväärse kingituse järgmisel kohtumisel. Kui seda ei juhtu, saadetakse tänusõnad kirjalikult. Kinki teiste nähes ei avata, seda tohib teha vaid juhul, kui olete kellegi juures külas ja kinkija on teile selleks loa andnud.