REISIMINE

8 põhjust, miks Hiinat külastada

Maailma ühe vanima tsivilisatsiooni ajaloolised monumendid ning miljonite elanikega linnad, kus kõrguvad pilvelõhkujad. Hõrk köök ning kordumatud loodusimed. Siit leiad 8 põhjust, miks külastada Hiinat, milles on peidus palju enamat kui Suur Hiina müür…

1. Lihtsalt teistmoodi

Hiina tõmbab Euroopa turiste ligi kui teistmoodi kultuur; Hiina ainulaadsus ilmneb pea igas eluvaldkonnas – kultuuris, filosoofias, meditsiinis, köögis ning ka igapäevaelus ning inimeste maailmapildis.

2. Hiina ülivõrdes

Tundub, et Hiinast saab mõnikord rääkida vaid ülivõrdes. See on maailma suurima rahvaarvuga riik, kus asuvad suurimad linnad, kõrgeimad hooned ning Aasia pikim jõgi; Hiina keel on kõige keerulisem maailmas ning seal asub ka maailma kõrgeimalasuv mägilõhe – „Taevavärav“ Tianmeni mäel, kuhu saab sõita maailma pikima köisraudteega (pikkus 7455 meetrit). Hiinast on saamas uus liider ärireisi-sihtkohana ning siseriiklikel kui rahvusvahelistel marsruutidel. Juhtiva ärireiside ja –kohtumistega tegeleva organisatsiooni Global Business Travel Association hinnangul võib Hiina 2016. aastal selles valdkonnas USA-le kuulunud esikoha hõivata. Ning see ei ole kaugeltki veel kõik, milles Hiina asub esirinnas.

3. Kõik aastaajad on imelised

Hiina on tohutu territooriumiga riik, mis ulatub läbi mitme kliimavöötme. Seepärast sobib riigi külastamiseks iga aastaaeg. Hiinas ringi rännates tasub meeles pidada, et soe kevad Pekingis ning kuum suvi Kantonis võivad olla teineteisest vaid kolmetunnise siselennu kaugusel.

4. Loodusimed

Hiina ei ole üksnes pilvelõhkujatega tööstusriik, vaid pakub ka unustamatut looduslikku silmailu, näiteks Hüppava Tiigri org on üks maailma sügavaimaid ja kaunimaid kanjoneid. Mõnikord on inimkäsi Emakese Maa kätetööle mõnevõrra kaasa aidanud, näiteks nagu Draakoni Selgroo terrasspõldudel – järsul mäenõlvakul, mis kujundati kohalike talunike poolt põlvkondade jooksul astmeliseks, et seal saaks riisi kasvatada.

Unustamatut vaatepilti pakuvad ka kakskümmend tuhat karstimäge, mis on laiali puistatud Li jõe orgu – seda eriti päikesetõusu- ja loojangu ajal, mil jõgi on täis bambuspaate pardalt kalu püüdma õpetatud kormoranidega.

Ka Danxia pinnavormid, kirgaspunastes toonides liivakivist vormunud kujundid (danxia tähendab hiina keeles punaseid päikesekiiri) pakuvad hämmastavat silmailu, samuti kivisse tahutud maalilised templid – Longmeni koopad ehk Draakoni Värava grotid.

5. Unustamatud linnad

Pilguheit Hiinasse peaks kindlasti sisaldama külaskäiku Pekingisse. Selle olulisimad vaatamisväärsused on Suur Hiina Müür, Keelatud linn, Suvepalee ja Tian'anmeni väljak. Lisaks Pekingile tasub külastada ka teisi Hiina suurlinnu – nii selliseid, mille juured ulatuvad iidsesse aega kui ka värskeid mõnekümne-aastaseid linnu. Seepärast tasuks külastada Shanghais kuulsaid Yuyuani aedu ning Bundi linnaosa, kus segunevad kõiksugused Hiina päritolu ja võõramaised arhitektuuristiilid. Turiste meelitab ka Nanjing oma Hiina Väravate ning Konfutsiuse templiga või Suzhou, mida kutsutakse linnas asuva 380 silla tõttu Idamaade Veneetsiaks.

6. Gurmaani paradiis

Hiinas ringi reisides saab igas piirkonnas tutvuda erineva toidutraditsiooniga. Peale nelja tuntuima piirkonna (Põhi – Peking, Lõuna – Kanton, Ida – Shanghai ja Lääs – Sichuan) tasub proovida ka Hunani (Kesk-Hiina) ja Fujiani (Kagu-Hiina) kööki. Kõigi nende piirkondade toidukultuur on põhiolemuselt sarnane, kuid maitsenüanssidelt väga erinev.

7. Siiditee – väärilised suveniirid

Siiditee järgimine on üks võimalus mööda Hiinat rändamiseks. Siiditee oli ajalooline kaubatee, mis algas Hiinast ning kulges läbi Kesk-Aasta kuni Istanbulini. Mööda Siiditeed rännates näeb mitmeid ajaloolisi mälestisi ning imelisi maastikuvaateid. Näiteks kunagises Hiina pealinnas Xianis asub linna suurim vaatamisväärsus – terrakotaarmee. See koosneb 8099 elusuuruses skulptuurist autentses sõjaväerivistuses, paikneb maa-alustes kambrites ning pärineb 3. sajandist e.Kr. Meeles tasub pidada, et siid ei ole ainus vääriline suveniir Hiinast – heaks ostuks on ka Hiina tee koos serviisiga, Hiina kalligraafiaga pildid ning kindlasti Hiina ravimtaimed.

8. Hiina keele mõistmine

Hiina keelt õpib üha rohkem inimesi üle kogu maailma. Enamjaolt tehakse seda töistel põhjustel. Läbirääkimistele hiinlastega ei aita miski kaasa nii hästi kui mõni hiinakeelne väljend välismaa partnerilt. Hiina keelt loetakse kõige keerulisemaks keeleks maailmas, kuid seda ei ole võimatu õppida. Muude võõrkeeltega võrreldes vajab see lihtsalt rohkem aega. Võõrkeele omandamisele ei aita miski kaasa nii hästi kui keele kodumaal viibimine ning olukord, kus oled sunnitud seda iga päev kasutama. Hiina puhul soovitatakse pool keeleõppeajast veeta Hiinas. See on hea võimalus riigis ringi rändamiseks.

Miks pakkusime välja just kaheksa põhjust? Sest 8 on Hiinas maagiline õnnenumber, aga selle kohta saad lähemalt teada juba oma Hiina-reisil.